سازمان هواشناسی به‌روز نیست/ انتقاد پدر علم هواشناسی از عملکرد متولی پیش‌بینی آب‌وهوا

سازمان هواشناسی به‌روز نیست/ انتقاد پدر علم هواشناسی از عملکرد متولی پیش‌بینی آب‌وهوا

پایگاه خبری تحلیلی آقای اقتصاد: پدر علم هواشناسی با انتقاد از عملکرد سازمان هواشناسی در پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت گفت: اگر این سازمان خودش را به‌روز کند دیگر شاهد پیش‌بینی‌های اشتباه هواشناسی نخواهیم بود.

به گزارش آقای اقتصاد، حسین اردکانی در گفت‌وگو با تسنیم با انتقاد از پیش‌بینی اشتباه سازمان هواشناسی اظهار کرد: سال گذشته بنده بارش‌های سامانه مونسون را پیش‌بینی و اعلام کردم در تهران بارندگی بسیار زیادی خواهیم داشت.

وی افزود: خیلی مواظب بودم اگر بگویم در تهران سیل می‌آید همه ناراحت می‌شوند، به همین دلیل گفتم فرداشب (5 مرداد 1401) بارندگی بسیار زیاد داریم که همین اتفاق هم افتاد، در تهران سیل نیامد اما در امام‌زاده داوود(ع) سیل آمد.

وی با تصریح به این‌که پیش‌بینی بارندگی‌های رگباری و رعدوبرقی دشوار است، متذکر شد: البته اگر سازمان هواشناسی کشور خودش را به‌روز کند،‌ بسیاری از پیش‌بینی‌های کارشناسان آن درست از آب در می‌آید.

پدر علم هواشناسی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان هواشناسی این کار را انجام نمی‌دهد، گفت: این کار اطلاعات جدید، دلسوزی، تعهد، نرم‌افزار، الگوریتم و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌خواهد.

اردکانی با بیان این‌‌که پیش‌بینی‌های هواشناسی به چند دسته تقسیم می‌شود، اضافه کرد: پیش‌بینی‌ 2ساعته‌، 12ساعته، 3روزه، 5روزه، یک‌هفته‌ای، 15روزه، ماهانه و فصلی، هر کدام از این پیش‌بینی‌ها روش‌های مخصوص خودش را دارد.

وی با ابراز این‌که پیش‌بینی‌های 2ساعته و دوازده‌ساعته اهمیت دارد، تأکید کرد:  اهمیت از این جهت که رعدوبرق‌ها و پدیده‌های رعدوبرقی در یک پریود زمانی مشخص اتفاق می‌افتد، دوره زمانی که خیلی کوتاه اما خطرناک است که در برخی مناطق دنیا ابرهای رعدوبرقی می‌توانند یک شهر را از بین ببرند، البته خوشبختانه چنین رویدادی را در ایران نداشته‌ایم و به‌صورت جزیی در سال 97 و 98 در نواحی غربی که بارندگی بسیار شدیدی داشت، رخ داد.