سوت زودهنگام پایان «سود ۳۰درصد»؛ تکلیف مردم چه می‌شود؟

سوت زودهنگام پایان «سود ۳۰درصد»؛ تکلیف مردم چه می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی آقای اقتصاد: صبح امروز بانک‌ها (در بیشتر شعب با توجه به گزارش‌های میدانی خبرنگار) در پاسخ به متقاضیان «سپرده‌گذاری با سود ۳۰ درصد»، از پایان اجرای این طرح خبر دادند و این مواجهه باعث «شوکه‌شدن متقاضیان این مدل سرمایه‌گذاری در بازار پول» شد.

به گزارش آقای اقتصاد و به نقل از بانک مردم، پرداخت سود ۳۰ درصد در بانک‌ها از صبح چهارشنبه هفته گذشته در قالب «انتشار گواهی سپرده خاص» شروع شده بود و قرار بود به مدت یک هفته ادامه یابد تا با توجه به «انتظارات تورمی» در جامعه، بخشی از نقدینگی در این قالب، جذب شبکه‌بانکی شود.

بانک مرکزی البته مجوز انتشار این اوراق را در حد ۲۸۰ همت تعیین کرده بود که به نظر می‌رسد، «با توجه به استقبال معنادار مردم از خرید اوراق برای دریافت سود سالانه ۳۰ درصد»، این حجم اوراق در فاصله زمانی کمتر از یک هفته، به فروش رسیده است.

گفته می‌شود بخش قابل توجهی از سپرده‌گذاران بانکی که تا قبل از این اوراق، «سپرده‌گذاری بلندمدت با سودهای ۲۰ تا ۲۳ درصدی» در بانک‌ها داشتند، از آخرهفته گذشته تا امروز، اقدام «به جابجایی درون‌بانکی سپرده‌های خود از حالت قبلی به خرید اوراق ۳۰ درصدی» کرده‌اند.

با توجه به استقبال مردم از طرح گواهی سپرده ۳۰درصدی باید مسئولان از قبل اتمام این طرح را اطلاع‌‌رسانی می‌کردند تا مردم در شعب بانک ها سردرگم نشوند. مشاهدات میدانی خبرنگار بانک مردم از شعبه بانک‌ملی در شهرقدس از رفتار نامناسب کارمند بانک با مردم حکایت دارد و همچنین با پیگیری‌ها و سوال از رییس بانک، ایشان هم گفتند این طرح صبح دیروز به پایان رسیده است. کاش مسئولان بانک در حفظ کرامت مشتریان بیشتر تلاش می‌کردند و رفتار مناسبی با مردم داشتند و حداقل از قبل با نصب بنر و یا اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها مردم را بیش از پیش سردرگم نمی‌کردند.